Tiggeriet

Utrymningsväg anklagas för rasism

Publicerad 19 juli 2015 kl 17.48

Inrikes. En markerad utrymningsväg utanför Hemköp i Östersund tas nu bort efter anklagelser om rasism.

Dela artikeln

En vaktmästare ritade i torsdags ett vitt streck utanför butiken för att markera att en tiggare av säkerhetsskäl inte fick placera sig precis framför dörren eftersom den är en utrymningsväg.

En "rasistisk markering", menade den vänsterliberala lokaltidningen Östersundsposten och fick en handfull ortsbor med sig i en protest mot butiken. Nu ska strecket bort igen, rapporterar samma tidning, och vaktmästaren friskriver sig från eventuellt ansvar om någon synskadad snubblar på tiggarnas attiraljer eller något annat inträffar.

– Jag kan inte göra något mer, jag tänker inte ge mig i kast med tiggarna något mer. Nu får i så fall brandkåren komma dit och göra en anmärkning, det är de som har tillsynsansvaret, säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 14057451


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0