RFSL-toppen i Halland
RFSL-mannen döms till 5,5 års fängelse.

Våldtäktsdömd RFSL-topp får skärpt straff

Publicerad 27 februari 2015 kl 22.06

Inrikes. Den sydsvenske RFSL-ordförande som tidigare dömts för våldtäkt och sexuella övergrepp på flera pojkar får nu straffet skärpt från fem till 5,5 års fängelse i hovrätten.

Dela artikeln

Den homosexuelle ordföranden erbjöd unga män att bo hos honom gratis och tvingade dem sedan att ha sex med honom i utbyte mot droger och fortsatt boende. 

Hovrätten fäller nu mannen, som själv är i 45-årsåldern, för grov våldtäkt och olaga frihetsberövande. RFSL-profilen hade bland annat sex med en ung man mot hans vilja och spärrade därefter in honom i ett badrum.

Fram till polisingripandet mot honom var RFSL-mannen en högprofilerad aktivist i HBTQ-rörelsen och uttalade sig ofta i media inom ramarna för så kallad politisk korrekthet.

– Vi kör ju en kampanj som heter "män som köper och säljer sex". Vi har varit ute på stan och vi delat ut informationsblad om föreningen. Och det har då hört av sig ett antal ungdomar, berättade han i en intervju med P4 i juli 2012.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0