Tiggeriet

Uppdrag granskning sänder inslag om organiserat tiggeri

Publicerad 4 oktober 2016 kl 18.44
Av Mattias Albinsson

Media. Sveriges Televisions "Uppdrag granskning" sänder imorgon kväll ett inslag som handlar om att tiggeriet är organiserat.

Dela artikeln

Inslaget skildrar tiggeriet som en hänsynslös industri där de som tigger inte får behålla pengarna själva. Istället är det främst de som organiserar tiggarna som stoppar pengarna i egen ficka.

– Så fort vi var klara med dagens jobb och kom hem så tog de allt vi hade tjänat, berättar en tiggare i inslaget.

Tidigare har det varit starkt tabubelagt och förknippat med stigmatisering i Sverige att påpeka att tiggeriet är organiserat.

Påståendet "de som tigger är kriminella och utsatta för organiserad människohandel" fanns till och med upptagen som punkt 18 på förra allians­regeringens hemsida om så kallade "myter" om invandringen.

"Det är vanligt att oriktiga påståenden, halvsanningar och myter sprids, särskilt på internet, om kostnader och problem med invandring. Dessa påståenden bidrar till fördomar, främlingsfientlighet och ibland till rent hat", skrev regeringen på en sida signerad dåvarande integrations­ministern Erik Ullenhag.

Vanliga påståenden om invandring


Nyheter från förstasidan

1,6 miljoner "svenskar" i belastningsregistret

SVT: "Ali, 25, lämnade kriminaliteten – får inga jobb". Arbetsgivare och hyresvärdar gör 300.000 kontroller varje år.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0