Vänsterextrem tidning i konkurs

Publicerad 24 januari 2021 kl 12.35

Media. Den vänsterextrema tidskriften Bang går i konkurs, trots de saftiga bidragen från staten. Orsaken uppges vara minskade intäkter under coronapandemin, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Likt andra vänsterextrema tidskrifter som Expo har Bang finansierats med bidrag öronmärkta för "kulturtidskrifter" från Statens medieråd.

Redan i slutet av 2019 uppmärksammades dock att tidningen var akut hotad av nedläggning, och man vädjade då till andra vänsterextremister att teckna en prenumeration.

Men nu står det klart att Bang har gått i konkurs efter 20 års verksamhet. Konkursbeslut fattades i mitten av december, enligt DN.

Orsaken uppges vara prenumerationstapp och minskade annonsintäkter i samband med coronapandemin.

– Det är oerhört sorgligt. Bang är ett magasin som betytt väldigt mycket för den feministiska och antirasistiska utvecklingen – för att inte tala om debatten – i det här landet, säger Emilie Roslund, ordförande för den ekonomiska föreningen Bang, till DN.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 791165786


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0