Sebastian Leber grips.

Vänsterjournalist greps för människosmuggling

Publicerad 23 november 2021 kl 17.22

Media. Sebastian Leber, journalist på den liberala tyska tidningen Der Tagesspiegel, blev gripen av kroatisk polis misstänkt för att smuggla illegala tredje världen-invandrare över gränsen.

Dela artikeln

Journalisten och vänsteraktivisten Sebastian Leber befann sig i slutet av förra veckan vid gränsen mellan Kroatien och Bosnien.

Där gjorde han – som han själv och hans tidning påstår – "research" om "flyktingar" som befann sig i området.

Tredje världen-invandrarna vid gränsen där försöker ta sig in i EU-landet Kroatien för att sedan kunna söka asyl i bidragsländer som Sverige och Tyskland.

Leber greps av kroatisk polis misstänkt för människosmuggling och för att ha passerat gränsen illegalt. Detta väckte ramaskri hos den tyska mediebranschen, som krävde att vänsterjournalisten omedelbart skulle släppas.

Efter påtryckningarna försattes Sebastian Leber på fri fot. Han hade då varit frihetsberövad i ett dygn. Han kom till slut undan med att betala 300 euro i böter, skriver Leber i sitt hjärtknipande reportage om händelsen. I artikeln beklagar han sig över att "högerextremister" har uppmärksammat gripandet.

Leber uppger också att kroatisk polis hotade honom med åtta års fängelse.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 450139071


Varnish cache server