Klankriget i Hjällbo

"Vapenvila" mellan klanerna till efter begravning

Publicerad 6 juni 2021 kl 20.19

Inrikes. De två klaner som strider mot varandra i Hjällbo i Göteborg har enligt uppgifter till Aftonbladet kommit överens om en "vapenvila" till dess att en skjuten klanmedlem har begravts.

Dela artikeln

Kriget mellan de två klanerna Ali Khan och Simmo – båda tillhörande det mhallami-arabiska folkslaget – har tagit en paus för tillfället.

Det var i slutet av förra veckan som 100-tals medlemmar klanerna drabbade samman på gatan i Hjällbo i Göteborg, och två dagar senare sköts en 44-årig man till döds.

Enligt uppgifter till Aftonbladet hölls medlingsmöten mellan de konkurrerande klanerna efter upploppen och de ska då ha kommit överens om en nedtrappning.

En tillfällig "vapenvila" uppges råda mellan klanerna tills den skjutne har begravits.

Enligt polisen råder för tillfället lugn i området men polisens närvaro där är fortsatt förstärkt.

– Risken finns alltid för vedergällning, så är det ju, och det har vi tagit höjd för, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson hos polisen i Region Väst, till Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 638548523


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0