Befolkningsbytet
Genrebild.

Var fjärde elev i Sverige har utländsk bakgrund

Publicerad 31 januari 2019 kl 11.13

Inrikes. Var fjärde elev i Sverige har nu utländsk bakgrund, visar en kartläggning från SVT Nyheter. Dock kan vissa skolor ha 90 procent invandrarelever, medan andra har fem procent. Nu försöker man forcera fram mer mångkulturella skolor.

Dela artikeln

SVT verkar upprörda över att det finns en ojämn fördelning av elever som har utländsk bakgrund.

Enligt den statliga nyhetstjänsten har 25 procent av alla elever i Sverige invandrarbakgrund.

Men skolorna är inte tillräckligt blandade, menar man.

I Linköping finns det till exempel flera skolor med 90 procent invandrarelever, medan andra bara har runt fem procent. Det finns "många" sådana exempel över hela landet, enligt kartläggningen.

SVT lyfter fram att det är "problematiskt av flera skäl att elever med olika bakgrund möts allt mer sällan i skolan".

– Vi får en ökad koncentration av elever utifrån social bakgrund och migrationsbakgrund och vi ser att vi får ökade skillnader när det gäller skolresultaten, säger Peter Fredriksson, som är generaldirektör för Skolverket, i en kommentar till SVT Nyheter.

Den ojämna fördelningen förklaras av närhetsprincipen, alltså att elever oftast väljer den skola som ligger närmast där de bor. Samtidigt försöker nu kommunerna göra allt för att blanda upp skolorna. Bland annat stänger man skolor i getton, placerar nya skolor mer centralt, slår ihop mindre skolor till större samt ändrar årskursindelningen så att elever hamnar på samma skolor oavsett var de är bosatta.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687207537


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687207538


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Gruppvåldtäkten: 10 män på en tonåring

Brutala arabdådet i Dordrecht skakar om. Wilders: "Även Nederländerna har groominggäng."0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0