Varannan invandrare "jobbar" efter 15 år

Publicerad 3 december 2019 kl 11.20

Inrikes. Verkligheten kring antalet invandrare som är arbetslösa är betydligt värre än vad som tidigare påståtts. Det visar nya siffror från Handelns Forskningsinstitut.

Dela artikeln

Det tar inte 8-9 år för invandrare att komma i arbete, vilket ofta hävdas. I den siffran inkluderas personer som bara arbetar 1 timme i veckan samt subventionerade arbetsmarknadsprogram.

Nu har en studie från Handelns Forskningsinstitut justerat siffrorna genom att definiera så kallad arbetsmarknadsstatus utifrån årlig löneinkomst motsvarande lägstalönen i landet.

Resultatet visar att arbetsmarknadsetableringen hos utrikes födda är kraftigt överskattad.

Efter nio år i Sverige har bara 29 procent en månadslön som överstiger 20.000 kronor. Det är en minimilön, men många invandrare har alltså ändå svårt att uppnå en sådan nivå.

Efter 15 år i landet har siffran ökat till 37 procent.

"Hälften av alla utrikes födda som var i åldern 21-50 år när de anlände till Sverige är efter 15 år arbetslösa, utanför arbetskraften eller i ett arbetsmarknadspolitiskt program", skriver Hans Seerar Westerberg, en av medförfattarna, på sin Facebook.

Rapportens urval inkluderar alla från Asien eller Afrika som invandrade till Sverige mellan 1998-2010 och som var 21-50 år när de kom hit. Studien följer sedan dessa personer i 5-15 år.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll". Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0