Varannan man från Afrika är dömd för brott

Publicerad 7 september 2022 kl 08.30

Inrikes. Bland män som härstammar från Afrika men befinner sig i Sverige är nästan varannan person i åldern 30–34 år dömd för brott, visar nya siffror om Sverige som danska Kontrast publicerar.

Dela artikeln

Risken att en genomsnittlig svart man som man möter på gatan i Sverige är dömd för brott är 45 procent, enligt Kontrasts siffror, som tidningen begärt ut från Brå.

Bland icke-västliga invandrare som helhet är över 40 procent av männen i samma åldersgrupp dömda för brott.

– Även om migranter begår fler brott, säger politikerna, så är det en extremt liten procentandel. Men av undersökningen kan man utläsa att det i vissa etniska grupper faktiskt är närmare hälften. De har inte bara begått ett brott, utan också åkt fast och dömts, säger företagaren och forskaren Tino Sanandaji till Kontrast.


Nyheter från förstasidan

Fyndet på soptippen: "Misstänkt artillerigranat"

Upptäcktes av personal. Hela anläggningen fick utrymmas och stängas ner i timmar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0