Fallet Julian Assange

Överåklagare avfärdar FN:s Assange-krav

Publicerad 9 februari 2016 kl 11.55

Inrikes. Överåklagare Marianne Ny förbereder nu en förnyad ansökan om att förhöra Julian Assange på Ecuadors ambassad i London. Hon gör samtidigt klart att hon inte tar någon hänsyn till FN-panelens krav på att visselblåsarens häktning ska hävas.

Dela artikeln

Assange har nu i tre och ett halvt år har befunnit sig på ambassaden för att undvika utlämning till Sverige, där han anklagas för sexbrott mot två feminister.

FN-panelen UNWGAD konstaterade förra veckan att visselblåsaren utsatts för godtyckligt gripande och krävde att häktningen skulle hävas.

Det är dock inget som åklagare Marianne Ny tar någon hänsyn till.

– När det gäller rapporten som kom i förra veckan kan jag konstatera att den inte förändrar mina tidigare bedömningar i förundersökningen, säger Marianne Ny, i ett pressmeddelande där hon också gör klart att hon inte ställer upp på några "enskilda intervjuer".


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0