Bostadsbubblan

Villapriserna fortsätter stiga

Publicerad 10 februari 2017 kl 08.32

Sparande. Småhuspriserna steg med knappt en procent under november 2016 – januari 2017, jämfört med den föregående tremånadsperioden. På årsbasis har priserna ökat med nästan 9 procent, enligt SCB.

Dela artikeln

Mellan de två senaste tremånadersperioderna redovisar myndigheten stigande priser i 11 av Sveriges 21 län. Den högsta prisuppgången på länsnivå var 6 procent, i både Kronobergs och Västernorrlands län.

Fördelat regionalt på län och årsbasis steg priserna i samtliga 21 län. Den största prisuppgången redovisas i Kronobergs län med 17 procent, följt av Södermanlands län med 15 procent. Den lägsta prisuppgången återfinns i Jämtlands län med 1 procent. I storstadsregionerna Stor-Stockholm, Stor-Malmö och Stor-Göteborg steg priserna mellan 8 och 11 procent.

Det genomsnittliga priset för en småhusfastighet i landet uppgick till 2,85 miljoner kronor under perioden november 2016 – januari 2017.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 36438313


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 36438314


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus