Vindkraftsjätten gör brakförlust – trots elpriset

Publicerad 4 februari 2023 kl 14.43

Ekonomi. Det spanskt-tyska vindkraftverksföretaget Siemens Gamesa kallar sig världsledande inom vindkraftsproduktion. Men trots den rekordhöga efterfrågan till följd av stigande elpris fortsätter bolaget att göra brakförlust, rapporterar Fox News.

Dela artikeln

Siemens Gamesa meddelade nyligen att koncernen hade bokfört en nettoförlust på 884 miljoner euro, nästan 10 miljarder kronor, under kvartalet oktober till och med december 2022.

Enligt bolaget beror förlusten på högre underhållskostnader och garantiavsättningar på grund av ospecificerade komponentfel inom den installerade vindturbinflottan.

Det är en mer än dubbelt så stor nettoförlust som den på 403 miljoner euro som bolaget gjorde under föregående kvartal.

– Den negativa utvecklingen i vår serviceverksamhet understryker att vi har mycket arbete framför oss för att stabilisera vår verksamhet och återgå till lönsamhet, säger Siemens Gamesas vd Jochen Eickholt i ett uttalande.

Nu kräver man att skattebetalarna löser problemet.

"Ytterligare statliga åtgärder krävs för att överbrygga gapet mellan ambitiösa mål och faktiska installationer”, skriver företaget i en pressrelease.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 100504728


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0