Vogue hyllar Kamala Harris – anklagas för rasism ändå

Publicerad 10 januari 2021 kl 17.41

Media. Modemagasinet Vogue har släppt ett hyllningsnummer till Kamala Harris. Men nu anklagas tidskriften för att ha en "rasistisk" bild av den blivande amerikanska vicepresidenten på omslaget, rapporterar RT.

Dela artikeln

Vogues februarinummer pryds av en bild på en stående Kamala Harris och rubriken "Madam Vice President!"

Trots att det är uppenbart att det anrika modemagasinet gör en okritisk hyllning av den 56-åriga vänsterpolitikern skapar omslaget stor vrede på Twitter, rapporterar RT.

Harris anhängare anklagar Vogue för att ha gjort ett "urtvättat" och "rörigt" omslag. "De kunde inte bestämma sig för om hon ska gå till en lyxig fransk salong, till senaten eller ta en joggingtur", twittrar en person.

Flera anklagar också Vogues chefredaktör för rasism. De hävdar bland annat att Harris hud på bilden medvetet har gjorts vitare.

"Wintour respekterar egentligen inte svarta kvinnor", påstår vänsterjournalisten Yashar Ali.

En annan twittrare kallar Wintour för är "en av de största rasisterna i media" och en annan tillägger den 71-åriga chefredaktören "förtjänar att lida för sin behandling av svarta kvinnor", rapporterar RT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 388666993


Varnish cache server

Mer från Media

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0