Volkswagen utreds för grova bedrägerier

Publicerad 12 januari 2016 kl 18.51

Inrikes. En åklagare vid Riksenheten mot korruption har i dag inlett förundersökning om grovt bedrägeri och brukande av osann urkund, grovt brott.

Dela artikeln

Det har sedan tidigare i media och från svenska och utländska myndigheter framkommit uppgifter om att personbilar tillverkade inom VW-koncernen försetts med manipulationsanordningar som gör att utsläppsvärden för kväveoxider som underskrider gränsvärdena för EU-typgodkännande endast visas i testmiljöer.

Efter godkännande av den tyska myndigheten Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) importerades fordonen till Sverige och godkändes felaktigt av Transportstyrelsen på grund av det tekniska underlag som tillhandahållits från VW-koncernen avseende bland annat utsläppsvärden. Fordonen, som tillverkats under perioden 2009-2015, har sedan sålts i Sverige.

Nu har chefsåklagare Alf Johansson vid Åklagarmyndighetens Riksenhet mot korruption beslutat att inleda förundersökning mot koncernen avseende grovt bedrägeri samt grovt brukande av osann urkund. Utredningen kommer även att avse förutsättningarna för åläggande av företagsbot.

Volkswagen Group Svenska AB har låtit meddela att bolaget kommer att samarbeta fullt ut i brottsutredningen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0