USA-valet

Wall Street-bankirer sponsrar Jeb Bushs kampanj

Publicerad 16 juli 2015 kl 17.10

Utrikes. Jeb Bush, som är favorittippad som republikansk presidentkandidat i USA, får en mycket stor del av sina kampanjbidrag från personer inom den internationella finansen. Endast tre procent av bidragen till Bush består av mindre donationer under 200 dollar.

Dela artikeln

Det är särskilt nyckelpersoner inom Goldman Sachs som hoppas på att se den före detta Floridaguvernören som president, rapporterar Bloomberg. Under det andra kvartalet bidrog över 50 företrädare för den internationella investmentbanken med 144.000 dollar till Bushs kampanj – varav de flesta bidragen var på det maximalt tillåtna beloppet 2.700 dollar.

Demokraternas toppkandidat Hillary Clinton fick jämförelsevis nöja sig med 60.000 dollar från bankjätten.

Mest pengar fick Jeb Bush från Neuberger Berman, som drivs av hans syssling George Walker och som tidigare ägdes av Lehman Brothers.

De övriga toppdonationerna kommer från anställda på andra Wall Street-bolag som Credit Suisse Group AG, Morgan Stanley och JPMorgan Chase & Co.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Netanyahu i Vita huset – för sjunde gången

Nya krigs-vallfärden till Washington.. Försöker förmå Trump att ställa stenhårda krav som Iran inte kan gå med på.0 

Kongressledamöter hotar hänga ut maskade namn i Epstein-filerna

Massie och Khanna har fått läsa ocensurerade dokumenten.. "Det vi är ute efter är männen som Jeffrey Epstein försåg med kvinnor genom människohandel."0 

Efter Epstein-avslöjandet. Tidigare norska statsministern utreds för grov korruption.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0