Situationen i Turkiet
Utrikesminister Margot Wallström (S).

Wallström: Ett bakslag för Erdogan

Publicerad 17 april 2017 kl 19.26

Inrikes. Folkomröstningen i Turkiet var ett bakslag för landets president Recep Tayyip Erdogan. Det menar Sveriges utrikesminister Margot Wallström (S), trots att ja-sidan vann omröstningen.

Dela artikeln

Enligt Margot Wallström hade Erdogan räknat med en större seger än de dryga 51 procent som ja-sidan fick i söndagens folkomröstning i Turkiet.

Omröstningen innebär en ny grundlag i Turkiet som kommer ge president Erdogan så stor makt att vissa har liknat den turkiska stat som kan ta form för en diktatur.

Den nya grundlagen ger också Erdogan möjlighet att sitta kvar vid makten till 2029.

– Man kan fundera på vad som hade hänt om oppositionspolitiker inte hade suttit fängslade, säger Margot Wallström till SR Ekot.

Att ja-sidan inte fick en majoritet i landets större städer är ytterligare ett bakslag, menar Wallström.

Margot Wallström påpekar vidare att OSCE:s valobservatörer har kritiserat folkomröstningens demokratiska förutsättningar och sagt att nej-sidan inte hade samma möjligheter att kampanja som Erdogans sida. Att landets valmyndighet beslutade att tillåta valsedlar som saknar officiell stämpel, kan också ha påverkat valet, enligt OSCE.

Utrikesministern säger dock att hon vill behålla en dialog med Turkiet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 674536212


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 674536213


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus