Wikipedias grundare har fått nog – startar nytt uppslagsverk utan vänstervridning

Publicerad 28 februari 2021 kl 13.50

Media. Wikipedias grundare Larry Sanger har nyligen klagat på att det digitala uppslagsverket knappt går att använda längre på grund av vänstervridningen av innehållet. Nu arbetar han på ett nytt projekt som ska utmana Wikipedia med fokus på yttrandefrihet, rapporterar Big League Politics.

Dela artikeln

Larry Sanger, som grundade Wikipedia år 2001 tillsammans med Jimmy Wales, skrev förra året ett uppmärksammat blogginlägg.

I inlägget konstaterade han att kallade NPOV-policy, som går ut på att alla artiklar ska vara skrivna ur en neutral synvinkel, är "död". Detta eftersom det numera finns en mycket kraftig vänstervridning i artiklarna.

Även på svenska Wikipedia finns det en tätt sammansluten och dominerande grupp vänsteraktivister som är noga med att se till att artiklar om deras motståndare på högerkanten har en starkt negativ vinkel.

Larry Sangers nya projekt kallas Encyclosphere och ska säkerställa yttranfrihet och att innehållet inte styrs av "en arrogant och kontrollerande oligarki". På Encyclosphere, som ska bestå av både redan existerande och nytt encyklopediinnehåll, ska innehållet istället utvärderas av läsarna själva, enligt Sanger.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 463786153


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Media

Konspirationsteoretiker ska lära unga om desinformation

Patrik Oksanen rekryteras till UR.. Mannen bakom "Long Phung" och "Ryssland sprängde Nordstream" blir statlig expert på desinformation.0 

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0