Åtalet mot AFA
Från upploppet den 30 augusti 2014.

13 vänsterextremister dömda

Publicerad 19 november 2015 kl 13.18

Inrikes. Idag dömdes tretton vänsterextremister för våldsamt upplopp i Kungsträdgården i Stockholm i samband med numera nedlagda Svenskarnas partis demonstration i augusti förra året.

Dela artikeln

Enligt åklagaren hade ett stort antal personer i den vänsterextrema motdemonstrationen slagit på polisfordon, gjort rusningar mot kravallstaketet och kastat bland annat glasflaskor, bengaler, stenar och knallskott mot polisfordon och poliser som befann sig på platsen för att upprätthålla ordningen.

Idag dömdes tretton av de sexton åtalande till mellan fyra och arton månaders fängelse för våldsamt upplopp. Flera av dem dömdes också för andra brott, som grov misshandel och våld mot tjänsteman.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684156632


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684156633


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus