Terrorattacken i Paris

18-åring överlämnade sig till polisen

Publicerad 8 januari 2015 kl 09.35

Utrikes. Den 18-åring som tillsammans med två andra misstänkta har jagats av polisen för gårdagens terrordåd i Paris har nu överlämnat sig till polisen. Detta efter att han sett att hans namn och bild florerat i medierna.

Dela artikeln

Mannen, Hamyd Mourad, är den yngsta av de tre muslimer som misstänks ligga bakom den blodiga massakern på satirtidningen Charlie Hebdos redaktion under onsdagen – ett attentat som dödade tolv personer. Han säger sig dock ha ett alibi för den aktuella tiden.

Det franska inrikesdepartementet uppgav under torsdagsmorgonen att sju personer nu hålls av polisen, enligt AFP. Det rör sig bland annat om släktingar till de två bröder – Said Kouachi, 34 och Cherif Kouachi, 32 – som misstänks för morden och nu jagas av tusentals poliser.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 816539081


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0