2 av 3 muslimer röstar på Löfven

Publicerad 8 februari 2021 kl 14.47

Inrikes. Socialdemokraterna är muslimska invandrares favoritparti. Det visar ny forskning från Göteborgs universitet, enligt Nyheter Idag. Stefan Löfvens parti uppges vara det "tydliga alternativet" för muslimer.

Dela artikeln

Det är forskare vid Göteborgs universitet som nu undersökt hur kristna respektive muslimer i Sverige röstar.

Bland kristna – som går i kyrkan minst en gång i månaden – finns det en överrepresentation av kristdemokratiska väljare. I riksdagsvalen 2006–2018 röstade 19,7 procent av dem på KD. Samtidigt är aktiva kristna underrepresenterade bland de som röstar på S, SD och V.

Men för personer som identifierar sig själva som muslimer är det i stället Socialdemokraterna som gäller. 

I riksdagsvalen 2006–2018 röstade 66 procent av dem på S, jämfört med samtliga tillfrågade, där motsvarande siffra är 36,2 procent.

Enligt Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap vid Valforskningsprogrammet på Göteborgs universitet, är resultatet ingen överraskning. 

– Socialdemokraterna är ju mer intresserade av fördelningspolitik, vilket kan vara intressant för den här gruppen. Sedan har det också att göra med hur man kampanjar och vilka grupper man uppvaktar lokalt. Socialdemokraterna finns som ett tydligt alternativ i de här grupperna och då väljer många att rösta på Socialdemokraterna, säger Ekengren Oscarsson till Nyheter Idag.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0