Inbördeskriget i Syrien och Irak

33 barn döda vid USA-räd i Syrien

Publicerad 26 maj 2017 kl 15.11

Utrikes. Ett 80-tal personer har dödats i en USA-ledd bombräd i Syrien, hävdar Syriska människorättsobservatoriet, en aktivistorganisation på rebellsidan, enligt Ekot. Många av de dödade ska ha varit barn.

Dela artikeln

80 människor som hade tagit skydd i ett kommunhus dödades när USA bombade den IS-kontrollerade staden Mayadeen i Syrien.

Offren ska ha varit familjemedlemmar till personer i terrorsekten Islamiska Staten.

33 barn dödades i flyganfallet.

– Det ökande antalet civila döda och skadade i flygräder i Deir Ezzor och al-Raqqa tyder på att man inte vidtagit tillräckliga förebyggande åtgärder vid attackerna, säger FN:s människorättschef Zeid Ra'ad al-Hussein i ett uttalande.

Den USA-ledda koalitionens bombningar av IS-fästen i nordöstra Syrien har intensifierats den senaste tiden. Därför måste alla länder som utför flygräder i området bli mycket bättre på att särskilja legitima från civila mål, påpekar Zeid Ra'ad al-Hussein.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0