Chockbeskedet från Migrationsverket

80.000 asylsökare i år

Publicerad 24 juli 2014 kl 14.05

Inrikes. Migrationsverket skriver upp sin prognos för 2014 till 80.000 asylansökningar i sitt "huvudscenario". Samtidigt flaggar myndigheten för en fortsatt mycket hög invandring de närmaste åren.

Dela artikeln

Fria Tider kunde redan igår kväll avslöja detaljer i Migrationsverkets rapport, som att den nya prognosen enligt preliminära uppgifter skulle landa i ett intervall mellan 80.000 och 90.000. Enligt rapporten, som offentliggjordes först idag, har intervallet istället satts till mellan 75.000 och 89.000 asylinvandrare för 2014.

Migrationsverket begär samtidigt ytterligare 1,2 miljarder kronor från regeringen, i ett första skede, för att ha råd med boende åt alla nya invandrare. Och man konstaterar att det framförallt är tack vare NATO:s krig i Libyen 2011, ett krig som bl.a Sverige deltog i, som det skapats "utrymme för en ökad migration".

Den höga invandringen har varit en viktig politisk sakfråga för den sittande alliansregeringen. Statsminister Fredrik Reinfeldt förklarade efter riksdagsvalet 2010 att han medvetet ville satsa ännu mer pengar på ökad invandring som ett sätt att provocera och bestraffa dem som röstat på Sverigedemokraterna.

– Effekten av SD var att vi fick en politik i motsatt riktning, förklarade han triumferande i ett tal hösten 2012.

Migrationsverket skriver även i sin rapport att 2014 års höga invandring kommer att fortsätta de kommande åren. Förra året kostade invandringsmottagandet nästan 16 miljarder kronor om man enbart ser till Migrationsverkets utgifter. Därutöver tillkommer de kostnader som uppstår ute i kommunerna, inom sjukvården, i form av statliga punktåtgärder och inte minst rättsväsendet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 879632250


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0