Asylkaoset
Arkivbild.

Afrikaner ska få söka asyl i Europa – direkt från Afrika

Publicerad 29 augusti 2017 kl 14.37

Utrikes. Det ska bli lättare, inte svårare, för afrikaner att söka asyl i Europa. Det har flera europeiska länder bestämt sig för. Afrikanerna ska kunna söka asyl direkt på den afrikanska kontinenten, skriver SVT. Tanken är att invandrarna ska slippa farliga resor över Medelhavet.

Dela artikeln

Det är Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien som har enats om en ny asylpolicy för invandrare som kommer från Afrika.

Invandrarna ska nu kunna söka asyl i Europa direkt på den afrikanska kontinenten.

Beslutet kommer efter att länderna samlats i Paris för att diskutera integration, migration och försvar inom EU, skriver SVT. På mötet deltog även EU:s utrikeschef Federica Mogherini samt representanter från flera afrikanska länder.

De afrikanska ledarna har bett EU om stöd sedan deras länder används som transitområden för invandrare som försöker ta sig till Europa. Man vill bland annat ha hjälp med att stoppa människosmugglare.

Med det nya systemet, där afrikanerna alltså ska kunna söka asyl i Europa direkt från sina hemländer eller något annat afrikanskt land, kommer de kunna resa till Europa på en laglig och säker väg. De slipper därmed riskera farliga resor över Medelhavet.

Under mötet påpekade dock Tchads och Nigers presidenter att afrikanerna inte flyr från krig, utan för att de är "fattiga".

I juni bekräftade även SVT:s utrikeskommentator Erika Bjerström att de afrikanska invandrarna nästan uteslutande är ekonomiska migranter som "ser Europa som en enda stor bankomat".

– Det stora problemet är att de här unga männen är felinformerade. De ser på Europa som en enda stor bankomat. De har vuxit upp med att släktingar går och hämtar ut pengar som de sedan skickar hem till sina byar i Afrika. De måste ju få korrekt information om att det är farligt och olagligt att ta sig in i Europa på det här sättet. 90 procent är just migranter på jakt efter ett bättre liv, sade hon.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0