Terrordådet i Wien

Åkesson vill kasta ut islamister och dra in deras medborgarskap

Publicerad 3 november 2020 kl 13.27

Inrikes. Sverigedemokraterna varnade för radikal islam som det största hotet mot Sverige redan för tio år sedan. Tyvärr fick man rätt, konstaterar Jimmie Åkesson i en ny film.

Dela artikeln

SD-ledaren Jimmie Åkesson har reagerat på den senaste terrorattacken i Wien.

Enligt Åkesson är terrorhotet ett mycket djupare och större problem än många vill erkänna.

– Det här handlar inte om enstaka galningar, utan detta är välorganiserat. Det är ett lågintensivt krig mot vår demokrati, mot vår yttrandefrihet. Ett krig mot allt som vi är och allt som vi står för i vår del av världen, säger han.

– Och det är inte tid för sorg och förlåtelse. Det är tid att vara bestämda och att visa på handlingskraft.

Enligt Jimmie Åkesson svarar en del av det svenska samhället islamisterna med förståelse eller tystnad.

– Det är inget annat än rent medlöperi. Så här ser jag det: Kan inte islamisterna acceptera vår demokrati ska inte heller vår demokrati acceptera islamisterna. På den punkten kan vi inte vika en enda tum.

– De individer eller de organisationer, de skolor, de moskéer som ens andas stöd åt dessa islamister, ska få sina statliga bidrag strypta. De ska omedelbart stängas ner. 

De som hotar Sverige och svenskarna ska skickas tillbaka till sina hemländer, tycker han.

– Och har de svenskt medborgarskap, ska det dras in. Vill de inte vara en del av vår svenska demokrati, vårt civiliserade samhälle, ska de heller inte ha något svenskt pass. Det tycker jag är en självklarhet.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0