Terrordådet i Wien
"Abu Dagnah Al-Albany" i filmen från IS.

Islamiska staten tar på sig terrordådet

Publicerad 3 november 2020 kl 22.08

Utrikes. Islamiska staten, IS, har tagit på sig måndagens terrorattentat i det österrikiska huvudstaden Wien, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Via sin egen nyhetsbyrå Amaq har IS gått ut med en bild och en video på en person som uppges ligga bakom dådet och heta "Abu Dagnah Al-Albany".

I videon svär mannen på arabiska trohet till terrororganisationen och dess ledare Abu Ibrahim al-Hashemi al-Quraishi.

Att mannen har "Al-Albany" i sitt nom de guerre tyder på att han är alban. Tidigare idag kom meddelade myndigheterna i Österrike att den terrorist som igår sköts ihjäl av polisen i Wien var en 20-åring med albanska rötter vid namn Kujtim Fejzulai.

Fejzulai uppges vara född och uppvuxen i Wien och var känd sedan tidigare av Österrikes underrättelsetjänst. 20-åringen var en av 90 islamister från landet som ville resa till terrorsekten Islamiska staten.

Han dömdes till 22 månaders fängelse i april 2019 sedan han försökt resa till Syrien för att ansluta sig till terrorgruppen. Han beviljades dock tidig frigivning i december samma, på grund av de lagar för ungdomar som finns i Österrike.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 955553374


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Mer från Utrikes

En av presidentens tidigare främsta anhängare har fått nog. Larmet: Vita huset förbereder tvångsvärvningar till "jättelik markinvasion" av Iran.0 

Här stormar tusentals araber EU:s gräns

Video: Fullkomliga kaosscenerna vid Medelhavet.. Männen skriker av lycka när de passerar in i Europa.0 Plus

Musk: "Den som är emot återvandring är förrädare"

Hårda orden om de som inte vill skicka hem invandrarna.. Medhållet: "Man kan inte älska sitt land och motsätta sig återvandring."0 

Varannan amerikan vill häkta Netanyahu

Endast var fjärde säger nej.. Men New York-borgmästaren har körts över av Trump.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0