Terrordådet i Wien

Wien-terroristen Kujtim Fejzulai, 20, frisläppt på ungdomsrabatt

Publicerad 3 november 2020 kl 15.27

Utrikes. Terroristen som sköts ihjäl i Wien igår har nu identifierats som Kujtim Fejzulai, 20. Han har tidigare dömts för att ha försökt resa till Islamiska Staten i Syrien, uppger New York Post.

Dela artikeln

En av gärningsmännen i gårdagens terrordåd i Wien har identifierats som 20-årige Kujtim Fejzulai.

Han dömdes till 22 månaders fängelse i april 2019 sedan han försökt resa till Syrien för att ansluta sig till Islamiska Staten.

Han beviljades dock tidig frigivning i december samma, på grund av de lagar för ungdomar som finns i Österrike.

– Han var utrustad med en bombattrapp, ett automatvapen, en pistol och en machete för att kunna utföra denna motbjudande attack mot oskyldiga, säger inrikesminister Karl Nehammer till nyhetsbyrån APA.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 921461514


Varnish cache server

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus