Polischefshärvan
Mats Löfving.

Åklagare: Löfving blev inte mördad

Publicerad 8 mars 2023 kl 16.11

Inrikes. Åklagare har beslutat att lägga ned förundersökningen om misstänkt mord i samband med polischefen Mats Löfvings död.

Dela artikeln

Med anledning av att Löfving, tidigare regionpolischef i Stockholm, hittades död den 22 februari inleddes en förundersökning om misstänkt mord.

Förundersökningen har i dag lagts ned med hänvisning till att det inte finns anledning att anta att döden orsakats av någon annan person.

En kriminalteknisk undersökning har genomförts och förhör har hållits. Nu har också Rättsmedicinalverket lämnat ett preliminärt obduktionsutlåtande. Av det framgår att ingenting pekar på att dödsfallet orsakades av någon annan.

– Vid en samlad bedömning konstaterar jag att det får anses vara uteslutet att någon annan person har orsakat hans död. Det finns inte anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har begåtts. Förundersökningen ska därför läggas ned, säger chefsåklagaren i Norrköping Torsten Angervåg i ett uttalande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0