Krisen i Eurozonen
Alexis Tsipras.

Alexis Tsipras rensar bort nejsägare från regeringen

Publicerad 17 juli 2015 kl 21.21

Utrikes. Greklands premiärminister Alexis Tsipras har möblerat om sin regering och rensat ut flera ministrar som röstade nej i torsdagens omröstning om det reformpaket som landets långivare krävt som villkor för nya lån. Det skriver Reuters.

Dela artikeln

Energiminister Panagiotis Lafazanis, en av dem som röstade nej, blir ersatt av arbetsminister Panos Skourletis, som i sin tur ersätts av Giorgos Katrougalos.

Biträdande finansminister Nadia Valavani avgick självmant tidigare i veckan. Hennes position övertas av Tryfon Alexiadis, ordförande för Grekiska skatteindrivares fackförbund.

Kostas Isychos, som var vice försvarsminister, avgick inte efter att ha röstat nej men ersätts nu av Dimitris Vitsas.

Sammanlagt 38 av Syrizas ledamöter trotsade partiledningen och röstade nej till den nya överenskommelsen med EU-länderna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 619184343


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0 

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus