Böneutropen i Växjö
Arkivbild.

"Allahu akbar!" – så lät böneutropet i Växjö

Publicerad 25 maj 2018 kl 19.45

Inrikes. Vid 13-tiden på fredagen sände Stiftelsen Växjö muslimer sitt första tillståndsgivna böneutrop från moskén i Växjö. "Allahu akbar", ropades ut i högtalarna.

Dela artikeln

En timme innan det första böneutropet i Växjö idag demonstrerade Alternativ för Sverige på Storgatan i staden.

Det nybildade nationalistpartiet vill helt stoppa utropen och anser inte ens att islam hör hemma i Sverige.

– För oss är det en självklarhet att böneutrop inte hör hemma i Sverige! Moskéer hör inte inte hemma i Sverige! Halalslakt, omskärelse och sharialagar hör inte hemma i Sverige! Islam hör inte hemma i Sverige!, dundrade vice partiledare William Hahne i sitt tal.

Men något omedelbart stopp för böneutropen blev det så klart inte.

Klockan 13 på fredagen sändes således det första tillståndsgivna muslimska utropet från den lokala moskén.

"Allahu akbar" (Gud är större), dånade det från högtalarna Växjö under eftermiddagen kan man höra i en SR-inspelning.

P4 Kronorberg lyckades dock inte hitta en enda Växjöbo som ogillade ljudet, däremot ett par som inte alls tyckte att det var särskilt högt.

– Jag var 100 meter i från och folk säger att det ska höras ut till villor men det gör det ju inte, det är lite överdrivet, säger en kvinna till SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 216774577


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 216774578


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus