Böneutropen i Växjö
Arkivbild.

Katolska kyrkan i Växjö nekades klockringning – kunde "störa i villaområdet"

Publicerad 11 maj 2018 kl 13.10

Inrikes. Växjös muslimer fick i veckan ja på sin ansökan om böneutrop. Men när Katolska kyrkans Sankt Mikaels församling i staden ansökte om klockringning vid gudstjänster blev det nej. Det kunde "störa" området, rapporterar Smålandsposten.

Dela artikeln

I tisdags meddelade polisen att man godkänt Stiftelsen Växjös muslimers ansökan om att sända böneutrop via högtalare på den lokala moskén en gång i veckan, varje fredag.

Böneutropen ska få ljuda i hela 110 decibel.

Det kan förvåna, eftersom Katolska kyrkans Sankt Mikaels församling i Växjö fick nej när de för några år sedan ansökte om klockringning.

Klockan skulle ringa i samband med kristna gudstjänster.

– Vi ansökte men fick avslag på den ansökan, säger kyrkoherde Ingvar Fogelqvist till SMP.

Enligt Fogelqvist berodde avslaget på att klockan, enligt polisen, skulle störa i villaområdet på Väster.

Just nu har kyrkan bara en liten klockan inomhus.

Men efter att moskén fått ja till sina muslimska böneutrop, tänker Sankt Mikaels församling skicka in en ny ansökan om klockringning, i hopp om att de ska behandlas på lika villkor som muslimerna.

Ingvar Fogelqvist menar att klockringningen är en fin gammal kristen tradition som hans kyrka gärna vill kunna använda sig av.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 336743883


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0