Pride i förorten

"Allahu akhbar!" – Pride Järva mötte protester

Publicerad 29 juli 2015 kl 17.24

Inrikes. Det uppmärksammade Pridetåget i Stockholms norra invandrarförorter genomfördes idag utan några större komplikationer.

Dela artikeln

HBT-marschen, som arrangerades av Avpixlat-profilen Jan Sjunnesson, gick från Tensta till Husby och samlade ett 20-tal deltagare som i sin tur åtföljdes av ett 20-tal journalister, enligt SVT Nyheter.

På filmklipp som postats från evenemanget hörs arga muslimska män ropa "Allahu akhbar" när Pridetåget går förbi.

– Vi är muslimer, vad fan gör ni här? Bögar! Bögjävlar! var några av slagorden som skanderades, enligt Snaphanen.

Ett annat klipp, som postats på Facebook, visar hur en grupp barn i skolåldern ropar "Vi hatar bögar", om och om igen.

På det stora hela kunde den alternativa Prideparaden dock genomföras utan några större förhinder. Polisen hade enligt SVT klassat manifestationen som en särskild händelse och hade en hög närvaro på plats.

Ett hundratal vänsterextremister hade samlats i Husby för att ha en "antirasistisk picknick" i protest mot HBT-marschen.

– Dessa personer använder HBTQ-frågor för att maskera sin egen invandrarfientlighet och sitt hat, säger en av arrangörerna bakom motmanifestationen till SVT Nyheter.


Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0