Peter Springare
Inrikesminister Anders Ygeman (S).

Anders Ygeman: Bra att polisen utreder Peter Springare

Publicerad 21 mars 2017 kl 11.11

Inrikes. Inrikesminister Anders Ygeman (S) tycker det är bra att polismyndigheten utreder vad poliser får säga i bland annat sociala medier. Myndigheten utreder just nu Örebropolisen Peter Springare, som gjort flera uppmärksammade uttalanden på Facebook och dessutom blivit krönikör i Nyheter Idag.

Dela artikeln

Tidigare i mars skrev Peter Springare på Facebook att han vill "förinta alla de vänsterextrema journalister som förpestar debatten med sina abnorma agendor". Springare har senare förtydligat att han inte menar fysiskt förinta någon.

I helgen stod det också klart att Peter Springare blir krönikör för nyhetssajten Nyheter Idag.

Därför har polisens rättsavdelning startat en utredning som ska bedöma om man kan vara både polis och jobba på en tidning som utpekats som invandringskritisk.

– Rent allmänt vore det bra om polismyndigheten reder ut hur man som polis är på sociala medier och var gränsen går för när man uttalar sig som privatperson och som myndighetsperson, säger inrikesminister Anders Ygeman till TT.

Ygeman tänker dock inte kommentera Springares uttalande om att "förinta" vänsterextrema journalister, utan säger han vill invänta polisens utredning.

Inrikesministern påpekar att det visserligen är bra att det finns poliser i sociala medier, men att det är viktigt att dessa poliser förstår vad man inte ska göra.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0