Covid-19 i Sverige

Ännu en smittad i Västsverige

Publicerad 1 mars 2020 kl 18.21

Inrikes. Ännu en person i Västra Götaland har under torsdagen bekräftats smittad av coronaviruset, rapporterar SVT Nyheter Väst.

Dela artikeln

Den smittade är en man i 30-årsåldern. Han isoleras i hemmet eftersom han inte bedömdes vara i behov av vård.

– Han har med all sannolikhet blivit smittad i norra Italien, och även varit i kontakt med andra bekräftade fall efteråt i Sverige, säger Leif Dotevall, smittskyddsläkare i beredskap, till SVT.

En smittspårning genomförs för att hitta personer som mannen exponerat för viruset, inklusive flygresenärer.

– Vi går helt enkelt igenom vilka som kan ha riskerat att smittas av personen, och kontaktar dem. Det pratas om att man i andra länder bara ser toppen av ett isberg av fallen, men här menar jag att vi får fram en hel pyramid, säger Leif Dotevall till SVT.

Sammanlagt 14 personer i Sverige har nu påvisats smittade av covid-19. Det rör sig om sex personer i Västra Götaland, två personer i region Jönköping, två personer i region Uppsala och fyra personer i region Stockholm, enligt Folkhälsomyndigheten.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0