Antikristna hatbrott ökar kraftigt efter invandring

Publicerad 1 augusti 2020 kl 17.44

Utrikes. Antalet brott med antikristna motiv har ökat kraftigt i Frankrike de senaste decenniet. Det handlar om en ökning på nästan 300 procent. Det är en "dramatisk ökning", skriver Världen Idag. Nu är det över 1.000 attacker per år.

Dela artikeln

Antikristna brott har ökar kraftigt i Frankrike sedan 2008.

Detta enligt den Wien-baserade organisationen "Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe", OIDACE.

2008 förekom det 275 attacker i landet, en siffra som de senaste två åren ökat till över 1.000 per år.

Det handlar om en ökning på 285 procent.

– Den stora migrationsvågen 2015, 2016, 2017 har definitivt resulterat i en uppgång av händelser, säger organisationens vd, Ellen Fantini, enligt Världen Idag.

Den 18 juli sattes katedralen i Nantes i brand. Gärningsmannen är en 39-årig rwandisk invandrare som arbetade som volontär i kyrkan. Han har erkänt brottet, men motivet är inte klarlagt. 2016 halshöggs en präst av islamister i en katolsk kyrka i Rouen i Normandie. Men dessa är alltså bara ett par av mängder av antikristna attacker.

Attackerna ökar även i Sverige, enligt organisationen.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0