Hotet mot Telegram

Apple pressas ta bort Telegram

Publicerad 18 januari 2021 kl 15.55

Utrikes. Apple stäms nu av gruppen "Coalition for a Safer Web", CSW, för att företaget tillåter den stora snabbmeddelandetjänsten Telegram i sin App Store. Appen utnyttjas av "högerextremister", påstås det.

Dela artikeln

Jakten på alternativ nätplattformar fortsätter.

Gruppen "Safer Web" stämmer nu Apple för att företaget inte tagit bort Telegram från sin appbutik.

Telegram har cirka en halv miljard användare i världen.

Organisationen, som leds av Marc Ginsberg, skriver i ett pressmeddelande att appen tillåts vara kvar "trots Apples kunskap om att appen används för att uppmuntra till religiöst och rasligt våld".

CSW påstår sig ha gjort en omfattande undersökning av appen och har bland annat kommit fram till att den används av "vit makt-anhängare, antisemitiska extremistgrupper, inklusive Proud Boys, Boogaloo Bois och QAnon samt av extremistgrupper baserade i Ryssland och Europa som uppmuntrar till våld mot judar och svarta amerikaner".

Enligt IDG anser också gruppen att Telegram "används av högerextremister för att planera nya försök att storma Kapitolium samt för kidnappa eller till och med mörda politiker".

"Safer Web" nämner bland annat till den mäktiga judiska organisationen ADL, som gått i täten för att få bort Donald Trump och alternativa plattformar som Gab från internet.

– Apple är skyldiga det amerikanska folket att uppfylla sitt löfte samt Apples policy och stänga av Telegram tills appen slutar underlätta terrorism och extremistisk uppvigling mot judar, svarta amerikaner och inte hotar det amerikanska folkets säkerhet, säger Marc Ginsberg.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 774953107


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Rotem Yanai, 20, omkom i drönarattack. Netanyahu: "Välsignat vare hennes minne."0 

Greps för rasism medan han drunknade i sitt eget blod: Nu döms Henry Nowaks mördare

18-åringens sista ord: "I can't breathe.". "Hade han tillhört en etnisk minoritet hade vi sett upplopp vid det här laget."0 

Ryska expertens bevis för att homosexualitet är en psykisk sjukdom

Toppsykiatrikern lanserar begreppet "transgender-spektrumtillstånd". . Visar att samma störning även orsakar "fetischistisk transvestism" och "schizofreni med periodisk feminisering".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0 

Ozzy Osbourne återuppstår – som AI-hologram. Fruns och sonens spektakulära plan möter kritik från fans.0