Hotet mot Telegram

Tyska politiker vill stoppa Telegram

Publicerad 15 december 2021 kl 08.13

Utrikes. Det tyska etablissemanget reagerar kraftigt på snabbmeddelandetjänsten Telegram, som tillåter yttrandefrihet för sina användare. Det talas rent av om att blockera tjänsten, rapporterar Watson.

Dela artikeln

– Det som sprids på Telegram är inte bara vidrigt och oanständigt, det är ofta även kriminellt, sade Tysklands nytillträdda liberala utrikesminister Marco Buschmann på måndagen.

Politiker och medier runtom i Tyskland slår nu larm om "högerextremister" och coronakritiker kan använda sig av Telegram för fritt meningsutbyte och för att arrangera demonstrationer.

Tjänsten har blivit alltmer populär i takt med att den politiska censuren på sociala medier har tilltagit.

– När det gäller Telegram måste staten reagera snabbt, sade Thüringens inrikesminister Georg Maier (SPD) till Süddeutsche Zeitung på tisdagen.

Om tjänsten inte blir betydligt bättre på att censurera "måste sanktioner som böter följa", fortsatte Maier. Han pekade på att det finns många vaccinskeptiker och anhängare till "högerextrema Alternativ för Tyskland" i Thüringen och att dessa grupper måste stoppas.

Georg Maier understryker att så kallad geoblockering – att tjänsten helt blockeras i vissa regioner – kan bli aktuellt.

De tyska medierna slår larm om att i synnerhet "radikala coronaförnekare" använder sig av Telegram.

Tyska miljöpartiet De gröna och det liberala partiet FDP, som båda sitter i den nya vänsterregeringen, vill ändra lagen så att företag som tillhandahåller meddelandetjänster tvingas att rapportera "hatbrott" som begås av användarna. En sådan censurlag gäller sedan tidigare för vanliga sociala medier som Facebook och Twitter i Tyskland.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 416341890


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Tiotusentals invandrare har lämnat rasismens Sydafrika

Fördrivs från landet av svarta sydafrikaner.. "Vi går runt och knackar dörr för att avlägsna utlänningar."0 

CNN-feministens lyxliv med 43 år yngre pojkvännen

Kvinnan med Trump-"skämtet" visar upp nya partnern.. Enligt 65-åringen har yngre män inte samma ”sexism, kvinnohat och fördomar” som män i hennes egen ålder.0 

Andades med järnlunga i över 70 år – nu är hon död

Insjuknade i polio 1953.. "Jag vaknade på min femårsdag och kunde inte lyfta huvudet från kudden."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0