USA:s presidentval 2020
Michel Bloomberg.

Bloomberg satsar miljard mot Trump i Florida

Publicerad 15 september 2020 kl 15.46

Utrikes. Vänsteroligarken Michael Bloomberg kommer att lägga åtminstone 100 miljoner dollar på att hjälpa Joe Biden att besegra Donald Trump i nyckeldelstaten Florida, rapporterar CNN.

Dela artikeln

Michael Bloomberg brände själv ungefär motsvarande fem miljarder kronor av sin förmögenhet på sin egen valkampanj under Demokraternas primärvalet. Det är den största summan som någon enskild kandidat någonsin spenderat på sin egen valkampanj i USA.

Han kastade dock nästan omedelbart in handduken när det stod klart hur impopulär han var bland väljarna.

Nu ska oligarken istället hjälpa den forne rivalen Joe Biden att vinna presidentvalet i november. Enligt CNN kommer Bloomberg att satsa "åtminstone" 100 miljoner dollar – motsvarande knappt en miljard kronor – på att se till att den demokratiske presidentkandidaten tar hem en majoritet av rösterna i Florida.

Att vinna i Florida kommer att bli avgörande för den kandidat som vill gå segrande ur presidentvalet. Enligt de senaste mätningarna är det i princip dött lopp mellan Biden och Trump i delstaten.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Talar ut om sitt brutala mord: "För Israel!". Nu kritiseras media för att ha publicerat intervjuerna med gärningsmannen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0