Bodström: "Donald Trump den fredligaste presidenten USA haft"

Publicerad 11 oktober 2019 kl 12.43

Inrikes. Donald Trump är den fredligaste presidenten som USA haft. Det förklarade den tidigare S-politikern Thomas Bodström i TV4 Nyhetsmorgon på fredagen.

Dela artikeln

USA har dragit sig tillbaka från norra Syrien i samband med Turkiets offensiv i området. Detta har kallats för ett svek mot kurderna, som bidrog till segern över Islamiska Staten.

Även Thomas Bodström kallar USA:s tillbakadragande för ett "otroligt svek" mot kurderna.

Men det ligger i linje med vad den amerikanske president sagt, påpekade han i TV4. Enligt den tidigare S-politikern är det onaturligt att USA ska gå runt som den stora killen på skolgården världen över.

– Man reagerar ju ryggmärgsmässigt när det gäller Trump, att vad han än gör så är det fel. Man tycker så illa om den mannen, eller jag gör det i varje fall. Men man måste ändå säga att han är den fredligaste presidenten som USA har haft, sade han i Nyhetsmorgon.

"Nää", inflikade snabbt SVT:s vd Eva Hamilton, som av någon anledning kallats in som expert i TV4:s panel.

Men Bodström stod på sig och betonade att Trump visst är den fredligaste presidenten i modern tid när det gäller att inte starta krig. Trump vill inte ha krig någonstans, menar han.

– Det är ett faktum att han vill dra sig ur alla krig, oavsett hur mycket det tar emot att säga det.

Thomas Bodström kommenterade också Socialdemokraternas senaste utspel om att minska flyktinginvandringen till Sverige för att försöka ta tillbaka väljare från Sverigedemokraterna. Ex-ministern tror inte det kommer fungera, utan menar att väljare bara kommer uppfatta som en bekräftelse på att SD har haft rätt hela tiden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 445677036


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0