Bostadsbubblan

Bopriserna faller allt snabbare

Publicerad 15 januari 2018 kl 09.06

Ekonomi. Prisfallet på bostadsmarknaden fortsätter att öka i styrka och går nu snabbare än tidigare, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till Svensk mäklarstatistik.

Dela artikeln

Höstens prisfall fortsätter. Bara i december sjönk priserna med 3 procent på bostadsrätter och 2 procent på villor i hela landet.

Värst är läget i centrala Stockholm där priserna sjunkit med 8 procent sedan oktober och med 15 procent sedan toppen i augusti månad.

Även på årsbasis har priserna fallit i centrala Stockholm, där avslutspriserna sjunkit med 5 procent sedan december 2016. Det innebär att en familj med en vanlig fyrarummare i området har förlorat mellan 600.000 och 900.000 kronor på årsbasis, och runt en och en halv miljon sedan i somras.

– Det blir ganska mycket omräknat i kronor. I centrala Stockholm handlar det om över 4.000 kronor per kvadratmeter, säger Hans Flink vid Svensk mäklarstatistik till Aftonbladet.

Utbudet är samtidigt rekordstort och på bostadssajten Booli har antalet bostadsrätter till salu fördubblats under årets två första veckor, enligt Aftonbladet, jämfört med samma veckor i fjol.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 612667306


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0