SD starkt kritiska till demonstrationen, som samlade makthavare och vänsterextremister.

" />

SD starkt kritiska till demonstrationen, som samlade makthavare och vänsterextremister.

" />

SD starkt kritiska till demonstrationen, som samlade makthavare och vänsterextremister.

" />
Sommarvärdar i P1
"Vi är många här som är emot politiskt våld." Så motiverade Stefan Löfven idag att han deltog på en demonstration tillsammans med terrorgrupperna AFA och Revolutionära Fronten, i en intervju med bloggaren Chang Frick.

Demonstranter sjöng om att "slakta" sverigedemokrater

Publicerad 22 december 2013 kl 23.31

Inrikes.Idag tågade några av Sveriges viktigaste makthavare sida vid sida med våldsbejakande vänsterextremister i en manifestation för "mångfald". En av låtarna som framfördes i Kärrtorp gick ut på att sverigedemokrater ska "slaktas" som "svin".

Gilla artikeln på Facebook

Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven försvarade sin närvaro med att "många här är emot våld" i ett videoreportage av journalisten och bloggaren Chang Frick.

En av de artister som uppträdde och drog ner stora applåder från demonstranterna var Silvana Imam.

"Vet vad du tänker nu men du vet hur det går för dom
Som kommer hit och låter som Jimmie Åkesson
Dom som skiter i blatten, vill ha svinen vid makten
Så gå och slipa kniven och skicka grisen till slakten", rappade Silvana Imam enligt Expressen.

SD-ledaren Jimmie Åkessons pressekreterare Linus Bylund är kritisk till den typ av budskap som framfördes i Kärrtorp.

– – Jag tycker inte att det är jag som ska kommentera det utan det ska Stefan Löfven, riksdagens talman och ett gäng andra personer som legitimerar den här typen av fullständigt vedervärdiga åsikter, säger Bylund till Expressen.

Förutom Stefan Löfven deltog bland annat Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt, Miljöpartiets språkrör Åsa Romson, försvarsminister Karin Enström, integrationsminister Erik Ullenhag samt riksdagens talman Per Westerberg i dagens demonstration, tillsammans med terrorgrupperna AFA och Revolutionära Fronten.

"Varit i Kärrtorp med tankar och via twitter. Mycket ljus och hopp! Den efterlängtade vändpunkten?" twittrade biskop Antje Jackelén om sin närvaro på demonstration, som föregicks av en stor kampanj i Aftonbladet och andra medier.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0