Konflikten i Ukraina
Ukrainska soldater som vägrar döda andra ukrainare kan nu avrättas summariskt, enligt den nya lagen.

Desertörer ska skjutas i Ukraina

Publicerad 6 februari 2015 kl 10.54

Utrikes. Den ukrainska armén har sedan inbördeskrigets början haft stora problem med desertörer som vägrar att delta i strider mot sina egna landsmän. Nu svarar politikerna med en ny lag som gör det möjligt för befäl att på plats och ställe avrätta värnpliktiga som vägrar lyda order.

Dela artikeln

Den nya lagen, som godkändes av Ukrainas parlament under torsdagen, ger militären rätt att använda vapen mot desertörer "om det annars är omöjligt att stoppa fanflykt".

Lagtexten, som går att läsa på parlamentets webbplats, har sammanställts av officerarna Andrej Teteruk och Jurij Berjoza, tillsammans med den före detta chefen för Porosjenkos administration, Sergej Pasjinskij.

Åtgärden motiveras med behovet av att bevara ordningen under en svår period. Enligt en förklarande not lider försvarsmakten för närvarande av massiva brott mot den militära disciplinen – förutom deserteringar förekommer även alkoholförtäring och underlåtenhet att lyda befälhavares order.

Det var i april förra året som Kiev inledde en militär attack mot Donetsk och Luhansk i östra Ukraina efter att regionerna revolterat mot den nya, USA-vänliga regim som upprättats efter statskuppen mot den folkvalde presidenten Viktor Janukovytj. 

Många ukrainare har dock vägrat att ställa upp på att kriga mot sina egna landsmän, och i slutet av januari uppgav landets försvarsdepartementet att nästan 7.500 personer redan står inför åtal för att ha kringgått militärtjänstgöringen, enligt RT. Åtskilliga tusen soldater har också valt att desertera, varav många tros ha flytt till Ryssland.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här hittar de högar med pengar på Tymosjenkos kontor – svensk media mörkar helt

Korruptionstillslag mot tidigare ukrainska premiärministern. Ska ha tagit emot mutor i utbyte mot röster – tillsammans med en lång rad andra ledande politiker.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Försök att begränsa Trumps krigsmakt stoppat

JD Vance fick lägga utslagsrösten i senaten.. Trump hotade förstöra karriären för alla politiker som röstade ja.0 

Kallade Starmer ond – nu portas Eva Vlaardingerbroek från Storbritannien

Återvandrings-profilen får inte resa in i landet.. Anklagade premiärministern för att tillåta invandrarligor att våldta och mörda flickor.0 

Tysk upprustning "oroar" i Frankrike

"Allmän oro" bland fransmännen.. Inte odelat positiva när grannen åter beväpnar sig till tänderna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0