Bostadsbubblan

Deutsche Bank varnar för att bostadsbubblan i Sverige kan spricka

Publicerad 8 december 2017 kl 12.02

Ekonomi. Den tyska storbanken Deutsche Bank har tagit fram en lista över vilka betydande marknadsrisker det kommer finns i världen under nästa år. Den svenska bostadsbubblan är en av dem, rapporterar Dagens industri. Även bostadsbubblor i Norge, Australien, Kanada och Kina pekas ut.

Dela artikeln

Det är Deutsche Banks chefsekonom Torsten Slok som tagit fram en prognos över möjliga marknadsrisker under 2018 och som investerare bör se upp för.

Det handlar om en lista med 30 punkter, där den svenska bostadsmarknaden är med på plats 28. 

Enligt banken finns det en bostadsbubbla i både Sverige och Norge som riskerar att spricka. Norge ligger på samma plats som Sverige.

Likaså pekar den tyska banken ut riskabla bostadsbubblor i Australien, Kanada och Kina.

– Det är inte bara vi i Sverige som är tveksamma till bostadspriserna utan det är även omvärlden, säger Avanzas sparekonom Claes Hemberg till Dagens industri.

Men bostadsbubblorna är alltså bara en av många fler risker.

Bloomberg har publicerat hela listan, som även varnar för en Bitcoinkrasch, Brexit, mer ojämlikhet i USA och därmed också "mer populism" i landet, konflikten med Nordkorea, en ny regering i Storbritannien, högre råvarupriser, en stigande inflation i Tyskland, presidentvalet i Ryssland samt valen i Italien och på Irland. På plats nummer ett kommer dock inflationen i USA.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska diplomatkvinnans märkliga kontakter med Jeffrey Epstein

"Får jag sova över?". UD-höjdaren Lisa Svensson från Barbro's Best & Brightest namnges i nya dokumenten.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0