Bostadsbubblan

"Dold bostadsbubbla" i föreningarnas ekonomi

Publicerad 17 november 2016 kl 10.50

Ekonomi. Swedbank har gjort en "stor datakörning" och upptäckt en dold bostadsbubbla i svenska bostadsrätts­föreningars balansräkningar, rapporterar SvD Näringsliv.

Dela artikeln

Över hälften av bostadsrätts­föreningarna försöker driva upp priset på sina medlemmars bostäder genom att erbjuda låga avgifter, och har därför struntat i att göra nödvändiga avsättningar för sådant som stambyten och underhåll.

Enligt praxis ska runt 150 kronor per kvadratmeter och år avsättas i underhållsfonder, men det struntar många bostadsrättsföreningar i.

Resultatet blir att många avgifter snart måste chockhöjas – en verklighet som kan slå särskilt hårt mot utsatta bostadsspekulanter med stora lån om ett allmänt prisfall inträffar samtidigt. En hög månadsavgift inverkar nämligen mycket kraftigt på bostadens pris, eftersom svenskar i regel lånar till bostäder och bara "ser" månadskostnaden och ställer den i relation till sin inkomst som löntagare.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0