Ebolautbrottet i Afrika

Ebolaepidemin officiellt över

Publicerad 15 januari 2016 kl 08.22

Utrikes. Inga nya ebolafall har upptäcks i Liberia på 42 dagar. Det betyder att ebolautbrottet i Västafrika officiellt är över.

Dela artikeln

Läkare utan gränser uppmanar nu globala hälsoaktörer att förbereda sig bättre inför liknande utbrott i framtiden.

Epidemiologen Hilde de Clerck har arbetat för Läkare utan gränser i alla de tre drabbade länderna i Västafrika under ebolautbrottet.

– I början var de globala hälsoaktörerna paralyserade av skräck. Det var en fruktansvärd upplevelse att arbeta ensamma och hela tiden vara steget efter epidemin. Som tur var inledde andra internationella aktörer insatser till slut. Inför nästa utbrott bör världen stå redo att sätta in insatser mycket snabbare och mer effektivt, säger de Clerck i ett pressmeddelande.

När utbrottet var som värst arbetade närmare 4.000 lokalt anställda som tillsammans med över 300 internationellt anställda bekämpade epidemin i de tre länderna. Sammanlagt vårdade personalen över 10 000 patienter i Läkare utan gränsers ebolacenter, av dem runt 5.200 bekräftade ebolafall.

Läkare utan gränser i Sverige skickade omkring 50 fältarbetare till Västafrika för att stoppa ebolautbrottet och vårda patienter.


Nyheter från förstasidan

Nu vill varannan regeringsväljare se SD i regeringen

Bara 26 procent är negativa. Men bland L-väljarna är motståndet ännu starkt – och nu kan inställningen avgöra partiets öde.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0