Ebolautbrottet i Afrika

Västafrika snart ebolafritt

Publicerad 10 november 2015 kl 13.36

Inrikes. Det stora utbrottet av ebola i Västafrika börjar gå mot sitt slut. Liberia och Sierra Leone har förklarats fria från sjukdomen men från Guinea rapporteras fortfarande enstaka fall. Totalt har WHO rapporterat cirka 29.000 fall i utbrottet, som är det i särklass största hittills.

Dela artikeln

Epidemin bröt ut i Guinea i början av 2014 och spred sig till grannländerna Sierra Leone och Liberia. Sjukvården blev snabbt hårt belastad och klarade inte av situationen, men med hjälp av flera internationella aktörer lyckades man till slut få utbrottet under kontroll.

I lördags hade två inkubationstider (42 dagar) förflutit sedan det senast rapporterade fallet av Ebola i Sierra Leone. WHO förklarade därför landet Ebolafritt. Nu följer en period på 90 dagar med höjd vaksamhet.

WHO har sedan tidigare förklarat Liberia fritt från Ebola. Under veckan fram till 4 november rapporterades endast ett fall från Guinea.

Utbrottet är det överlägset mest omfattade utbrottet av ebolafeber, sett till antal fall, sedan viruset identifierades i mitten av sjuttiotalet. WHO har rapporterat totalt cirka 29.000 sjukdomsfall varav cirka 11.000 dödsfall. Utbrottet orsakas av en typ av ebolafeberviruset, Ebola Zaire, som även tidigare orsakat utbrott med hög dödlighet i bland annat Demokratiska Republiken Kongo.

Som en konsekvens av utbrottet i Västafrika har ett antal personer insjuknat i ebolafeber i resten av världen. I Sverige har ett tjugotal fall utretts men ingen har visat sig vara smittad, enligt Folkhälsomyndigheten.


Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur