Ebolautbrottet i Afrika
Sjukvårdspersonal i skyddskläder i Västafrika för att undvika ebolasmitta. Ebola är en mycket smittsam virusburen sjukdom som det saknas botemedel mot.

Ebolasmittad läkare fortsatte behandla patienter

Publicerad 4 september 2014 kl 10.56

Utrikes. En ebolasmittad läkare i Nigeria höll tyst om att han var sjuk – och fortsatte att behandla patienter ändå.

Dela artikeln

Världshälsoorganisationen WHO uppmärksammade händelsen i ett pressmeddelande igår. Läkaren avled den 22 augusti men hade dessförinnan utsatt ett stort antal människor för smittorisk eftersom han vare sig sökte vård eller sjukskrev sig från jobbet.

Ebola spreds till Nigeria med en smittad flygpassagerare som flugit till Lagos den 20 juli i år. Myndigheterna lyckades snabbt söka upp och sätta alla som flygpassageraren kommit i närkontakt med i karantän – alla utom en som flydde och tog sig till staden Port Harcourt. Där sökte han vård för sina symtom hos den läkare som alltså även han smittades av ebola.

Den smittade läkaren har därefter, trots att han började få symtom på sjukdom, tagit emot patienter och träffat vänner och bekanta. Vid flera tillfällen har medlemmar från hans kyrka kommit på besök där de genomfört olika slags böneritualer i förhoppning om att han ska bli frisk. Han har dessutom haft fest hemma i samband med firandet av ett nyfött barn.

WHO uppskattar att läkaren utsatt över 200 människor för smittorisk, varav 60 utsatt för stor smittorisk. Två av dessa har bekräftats smittade med ebola, den avlidne läkarens fru och en av hans patienter. Fler ur både personalen och bland patienter på sjukhuset där läkaren arbetade genomgår just nu tester för att se om de smittats av ebola.

Flera experter har den senaste tiden uttryckt sig pessimistiskt inför afrikaners förmåga att hantera en epidemi av ebola. En av dem är Martin Meltzer vid den amerikanska smittskyddsmyndigheten som är engagerad i kampen mot det pågående ebolautbrottet i Västafrika.

– Vi stoppar inte detta utbrott enbart genom att bygga sjukhus, vi måste förändra hur samhället hanterar denna sjukdom, sade han nyligen i ett uttalande.

En annan forskare, Alessandro Vespignani som Fria Tider också skrev om igår, tror att tiotusentals afrikaner kommer att hinna smittas av ebola innan året är slut. Han har istället fokuserat sin forskning på att beräkna risken för att ebola sprider sig från Afrika till resten av världen.


Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

"Du är bokstavligen krigsförbrytare" – hårda attacken mot IDF-"svensken"

Jonathan Conricus sågad i hetsig debatt.. "Du hör hemma i högriskfängelse med en kosher-tvål i ett snöre i handen."0 

Trumps plan: Bomba fram regimskifte i Iran

Vill elda på nya våldsamma protester i landet.. Men både israeliska och arabiska företrädare varnar för att flyganfall kan slå fel.0 

Iran till Trump: "Vi kommer svara som aldrig förr"

Landets FN-delegation besvarar Trumps hot – med versaler.. Påminner om att USA brände 7 biljoner dollar och förlorade fler än 7.000 soldater i Afghanistan och Irak.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0