Ebolautbrottet i Afrika

Ebolautbrottet har spridit sig till Senegal

Publicerad 30 augusti 2014 kl 07.03

Utrikes. Det första fallet av ebola har bekräftats i Senegal, rapporterar BBC News. Landets hälsovårdsministerium uppger att patienten är medborgare i Guinea.

Dela artikeln

Senegal stängde tidigare sin gräns till Guinea i samband med sjukdomens utbrott. Den smittade kom in i landet via en annan västafrikansk stat. Han sattes omedelbart i karantän när hans tillstånd upptäcktes.

Dessutom uppges de första ebolafallen ha noterats i Demokratiska republiken Kongo.

Det senaste ebolautbrottet i västra afrika, som är det värsta hittills, har skördat över 1.500 liv.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 661260238


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Utrikes

Iran: Fred är möjligt om USA sätter USA främst

Vill förhandla med "America First" i Islamabad.. "Men om vi möter företrädare för 'Israel First' blir det inget avtal".0 

Melania Trump: "Kongressen måste agera – Epstein var inte ensam"

Första damens oväntade tal i Vita huset.. Kräver att politikerna bjuder in offren – samtidigt som hennes make försökt stoppa materialet från att släppas.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0