Ebolautbrottet i Afrika

Ebolautbrottet "långt ifrån över"

Publicerad 11 november 2014 kl 10.22

Utrikes. Antalet rapporterade ebolafall har visserligen minskat i Liberia de senaste veckorna. Men epidemin är ännu långt ifrån förbi, och områden med många drabbade fortsätter att dyka upp, enligt Läkare utan gränser.

Dela artikeln

För första gången sedan ebolautbrottet inleddes har Läkare utan gränsers team i Liberia noterat en nedgång i antalet patienter som skrivs in på organisationens ebolacenter. För närvarande vårdas 50 patienter på centret i Monrovia som har plats för 250 patienter. På centret i Foya, i norra Liberia, har inget bekräftat ebolafall skrivits in sedan den 30 oktober.

Det är dock för tidigt att utesluta risken att antalet fall ökar igen. I Guinea har antalet patienter minskat påtagligt två gånger under epidemins lopp för att nu öka igen.

– I Liberia har de internationella insatserna äntligen tagit fart. Pengar har börjat strömma in i landet och mycket resurser satsas på att bygga storskaliga ebolacenter. I Monrovia och på några andra platser finns det nu tillräcklig stora isoleringsenheter, säger Fasil Tezera, landchef för Läkare utan gränser i Liberia i ett pressmeddelande.

För att inte riskera bakslag i kampen mot utbrottet uppmanar organisationen nu alla aktörer att snabbt anpassa sina hjälpinsatser till denna nya fas av epidemin. I Sierra Leone och Guinea ökar antalet ebolasjuka fortfarande.

– Vi måste anpassa den nuvarande strategin om vi vill ligga steget före epidemin. Framför allt måste vi prioritera ett flexibelt förhållningssätt som gör det möjligt att snabbt reagera på nya utbrott och att bygga upp ett fungerande sjukvårdssystem igen, säger säger Fasil Tezera.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 494128494


Varnish cache server

Angrips av afrikanskt gäng under matchen. Några sekunder senare faller svensken livlös till marken.0 Plus

Mer från Utrikes

Stenergard: Inga sanktioner mot Israel efter galgbacken för icke-judar

Palestinier ska dödas inför publik.. "Fruktansvärt", enligt Tidöregeringen – som inte planerar några åtgärder mot saken.0 

Efter våldtäkterna – 500 flickor flyttas från Ceuta till fastlandet

Spanska regeringen trotsar EU.. Vägrar skicka hem flickorna – trots att Marocko ber om att få tillbaka sina medborgare.0 

Liberia tar över USA:s oönskade invandrare

Går med på att ta emot 1.200 utvisade.. Invandrarna "kan" inte skickas hem eller någon annanstans.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0