Ekeroths krognatt
En övervakningsfilm påstås visa hur Kent Ekeroth misshandlar den 21-årige mannen i krogkön.

Ekeroth överklagar misshandelsdomen

Publicerad 19 juli 2017 kl 12.15

Inrikes. Riksdagsledamoten Kent Ekeroth (SD) har nu överklagat Stockholms tingsrätt dom mot honom efter ett bråk i en krogkö.

Dela artikeln

Tingsrätten dömde Ekeroth för ringa misshandel till 60 dagsböter á 640 kronor. Målsägaren var en ung man som stod i en krogkö på på Stureplan i Stockholm när han fick motta slag av politikern.

Kenth Ekeroth, som nu har lämnat in sin överklagan, hävdar alltjämt att han agerade i nödvärn efter att ha blivit utsatt för dödshot.

Eftersom det rör sig om ett ringa brott är det inte säkert att hovrätten kommer att ta upp målet till prövning, skriver Sveriges Radio.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0