Eliassons julsemester
Dan Eliasson.

Eliasson kallas upp till Damberg

Publicerad 4 januari 2021 kl 18.01

Inrikes. Dan Eliasson ska ha ett möte med inrikesminister Mikael Damberg om skandalen kring MSB-chefens julsemester på Kanarieöarna, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Mikael Damberg säger i ett uttalande att han ska träffa Eliasson i veckan för att "lyssna och prata igenom den uppkomna situationen".

Dan Eliasson, som idag är generaldirektör på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, ertappades med att ha flugit på semester till Kanarieöarna över jul, trots den egna myndighetens allmänna avrådan från sådana resor.

Skandalen har fått flera opinionsbildare att kräva att den S-märkte toppbyråkraten ska sparkas.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0